Podczas ostatniej soboty, czyli 14 stycznia 2023 odbył się konkurs modelarski w Hradcu Kralove. Ponieważ konkursy w Czechach mają zazwyczaj formułę jednodniową oraz sam Hradec jest niedaleko, zapadła szybka decyzja, że również IPMS Świdnica się na nim pojawi. Na konkurs wybraliśmy się w składzie: Tomasz Kędzierski, Marcin Matejko, Jacek Miśkiewicz, Dominik Sędziak oraz Mateusz Zapotoczny. Zabraliśmy ze sobą kilkanaście własnych modeli oraz oprócz nich przywieźliśmy modele wykonane przez juniorów z modelarni prowadzonej przez IPMS Świdnica. Wraz z nami pojawili się również przedstawiciele z zaprzyjaźnionej modelarni w MDK Świdnica. Po przyjechaniu na miejsce okazało się, że konkurs przerósł nasze oczekiwania i na miejscu zastaliśmy o wiele więcej modeli niż się spodziewaliśmy. Frekwencja dopisała zarówno wśród modelarzy biorących udział w festiwalu, jak i również wśród zwykłych zwiedzających. Na stołach momentami ciężko było o miejsce na rozstawienie się ze swoimi modelami, natomiast same modele biorące udział w konkursie wykonane były na bardzo wysokim poziomie.

Po zarejestrowaniu się i rozstawieniu modeli przyszedł czas na oględziny modeli konkursowych. Jak wspominałem były wykonane na wysokim poziomie i było ich bardzo dużo, co bardzo nas ucieszyło. Dzięki temu mogliśmy pooglądać wiele ciekawych i świetnie wykonanych modeli. Oprócz tego, na giełdzie rozstawiło się kilkunastu przedstawicieli firm i sklepów modelarskich, na których stanowiskach mogliśmy pobuszować i kupić kilka przydatnych narzędzi czy dodatków, o samych zestawach do sklejania nie wspominając.

Ponieważ jedną z dodatkowych zachęt przygotowanych przez organizatora był rabat na modele firmy Tamiya w jednym ze sklepów modelarskich w Hradcu oraz frekwencja na konkursie była na tyle duża, że ciężko było dostać się do stołów, postanowiliśmy udać się na miasto, póki sklepy były jeszcze otwarte. Spacerując po mieście trafiliśmy do wyżej wspomnianego sklepu modelarskiego, gdzie Marcin upolował kolejnego Japończyka do przerobienia w barwy zdobyczne. Następnie przeszliśmy do kolejnego zaprzyjaźnionego sklepu, skąd już postanowiliśmy udać się do pobliskiej restauracji na tradycyjne czeskie jedzenie i napoje. Wracając na konkurs nie obyło się oczywiście bez zakupów innych czeskich przysmaków.

Po dotarciu na miejsce organizacji konkursu przeszliśmy jeszcze po sali pooglądać modele i po chwili zaczęło się rozdanie nagród. Naszym reprezentantom udało się zdobyć następujące wyróżnienia:
⦁ Marcin Matejko w kategorii lotnictwo 1/32 za model PZL P.6
⦁ Marcin Matejko w kategorii lotnictwo cywilne za model Wedell Williams 45
⦁ Mateusz Zapotoczny w kategorii lotnictwo śmigłowe 1/72 za model PZL P.24g
⦁ Marcin Matejko w kategorii figurki za model Hulka
Z juniorów natomiast nagrodzona została Natalia Matejko za dioramę przedstawiającą Triceratopsa.

Po ogłoszeniu wyników i zakończeniu konkursu przyszedł czas na pakowanie modeli i powrót do domu. Organizatorom serdecznie dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tej imprezie, zdobyte wyróżnienia i mamy nadzieję na ponowne spotkanie za rok.

Więcej fotek modeli w GALERII

Mateusz Zapatoczny

Leave a Reply