DOKUMENTY, REGULAMINY, ZARZĄDZENIA

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ CZŁONKIEM NASZEGO KLUBU

Witaj “Wędrowcze”!

Ponieważ kliknąłeś w tę zakładkę rozumiemy, że zainteresowany jesteś przynależnością do naszej małej rodziny przyjaciół i pasjonatów modelarstwa redukcyjnego.

Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji chcielibyśmy krótko przybliżyć kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Jesteśmy klubem modelarskim zrzeszającym modelarzy redukcyjnych ze Świdnicy i okolic, a także z miejsc bardziej odległych.

Świdnicki Klub Modelarstwa Redukcyjnego powstał na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku i od początku patronował nam osławiony w boju dywizjon Polish Fighting Team – “Cyrk Skalskiego”, stacjonujący w Afryce pod rozkazami generała Stanisława Skalskiego. Od blisko trzydziestu lat z dumą nosimy emblemat PFT na ramieniu. Jesteśmy jednym z najbardziej uznanych i prężnie działających klubów modelarskich w Polsce.

Wspomagamy swoimi działaniami różne instytucje pedagogiczne i muzealne organizując wystawy, konkursy modelarskie oraz prowadząc prelekcje o modelarstwie i historii techniki ze szczególnym naciskiem na historię “polskich skrzydeł”.

Między innymi co roku w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju wraz z Aeroklubem Ziemi Wałbrzyskiej i Muzeum Lotnictwa w Miniaturze w Szczawnie-Zdroju organizowaliśmy międzynarodowy konkurs modelarski. Corocznie wspieramy też Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy w organizacji konkursu dla najmłodszych modelarzy, który odbywa się pod nazwą „Junior”.

W tym roku, ze względu na trwający remont Teatru Zdrojowego, konkurs ten przenosimy do Świdnicy w lekko zmienionej formie i pod nazwą Świdnicki Festiwal Modelarski ’11

Zorganizowaliśmy dużą wystawę modelarską z okazji obchodów stulecia lotnictwa oraz wystawę poświęconą polskim skrzydłom przy okazji pięćdziesiątej rocznicy istnienia Korpusu Obrony Powietrznej w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Zaznaczyliśmy obecnością dużej grupy polskich modelarzy redukcyjnych 70. rocznicę Bitwy o Anglię na prestiżowej imprezie modelarskiej SCALE MODELLWOORLD w Telford w roku 2010.

Nasze modele można zobaczyć między innymi w Muzeum Lotnictwa w Miniaturze w Szczawnie-Zdroju czy nawet Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Przez naszą witrynę modelarską (www.ipmsswidnica.pl) docieramy do coraz szerszego grona odbiorców. Jako klub z tradycjami wystawiamy stoiska klubowe na konkursach i wystawach modelarskich w kraju i za granicą, pozwalając zapoznać się społeczeństwu z naszym hobby. Nasi klubowi koledzy należą do jednych z najbardziej utalentowanych modelarzy w Polsce, co potwierdzają liczne wyróżnienia oraz nagrody. Między innymi tytuły mistrzów Polski, Europy i Świata.

Od lipca roku 2010 jesteśmy zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym IPMS* Świdnica – Świdnickim Stowarzyszeniem Modelarzy Redukcyjnych im PFT.

 

Nasze priorytety i zainteresowanie nie zmieniły się. Dzięki stowarzyszeniu mamy większą możliwość działania i oddziaływania na środowisko modelarskie.

Z naszej inicjatywy zostało powołane do istnienia IPMS Polska obecnie będące na etapie rejestrowania się w sądzie rejestrowym.

Znakiem IPMS Świdnica firmowaliśmy niszową produkcję kalkomanii do modeli samolotów w polskich barwach do [F-16C, Zlin Z-50L Grupy Akrobacyjnej Żelazny, Eurocopter EC-135 + elementy żywiczne, MiG-29UB czy Su-22UM3, MiG-29 (Memmory Heroes of 303 SQ), 41elt Malbork,  Su-22M4K Świdwin, Lim-1,-2,SBLim-2,  Lim-5,-6bis] że nie wspomnimy o okolicznościowych koszulkach polo lub T-shirt. 

Więc jeśli chcesz na swej drodze spotkać kolegów od skalpela i aerografu, którzy – jeśli będziesz potrzebował – wesprą Cię w Twoich poczynaniach, jeśli czujesz potrzebę przynależności do rodziny polskich modelarzy redukcyjnych, jeśli chcesz tworzyć wspólne wartości i zasady jej funkcjonowania, to – bez względu na miejsce zamieszkania – masz już możliwość przyłączenia się do nas. Zapraszamy.

A oto kilka ważnych zasad funkcjonowania i przynależności do stowarzyszenia IPMS Świdnica.
–  po złożeniu deklaracji i rozpatrzeniu jej przez „radę starszych” otrzymasz potwierdzenie przynależności z informacją o konieczności wniesienia stosownych opłat :

 • pierwszą składkę członkowską za pierwsze pół roku,
 • pozostałe składki zawsze płatne są w cyklach półrocznych jednorazowo w kwocie 180,- PLN  (= 30,- zł miesięcznie)
  w zamian za to:
 • otrzymujesz prawo do nieobowiązkowego uczestnictwa w spotkaniach członków klubu/stowarzyszenia (każdy piątek miesiąca około godz. 18:00 w siedzibie – była szkoła nr 16 na Osiedlu Młodych w Świdnicy, ul.Kozara Słobódzkiego 21, drugie piętro – nie ma windy),
 • otrzymasz przydział na zakup „sortów klubowych” (T-shirt, koszulka polo, bluza, bejsbolówka – w barwach i ze znakami klubowymi i z Twoim logo)
 • jeśli w domu brak Ci miejsca do uprawiania Twojego hobby, znajdziesz je w pracowni klubowej, gdzie będziesz miał nieograniczony dostęp do „swojego miejsca” i wyposażenia pracowni (sprężarka, aerograf, niektóre materiały, literatura, pomoc kolegów)
 • możesz nie uczestniczyć w „wyprawach” stowarzyszenia na imprezy modelarskie w kraju i za granicą,
 • możesz zaocznie wystawiać swoje modele na konkursach, na które wybierają się inni członkowie stowarzyszenia – dostarczą Ci je na konkurs i przywiozą z powrotem nagrody lub wyróżnienia – jeśli się załapiesz
 • ale masz obowiązek czynnie uczestniczyć w działaniach stowarzyszenia (pokazy, prezentacje, konkursy),
 • obowiązkowo musisz uczestniczyć w wielkim wydarzeniu jakim jest Świdnickie Biennale Modelarskie (organizowane w latach parzystych),
 • ponadto masz obowiązek pamiętać o konieczności opłacania składek klubowych, jeśli o tym zapomnisz to Cię ostrzeżemy a po roku wystawimy za burtę
 • masz również obowiązek uczestniczyć w walnych zebraniach członków stowarzyszenia, (odbywają się, co najmniej raz w roku).

Jeśli zatem masz pytania, wątpliwości, lub szukasz wyjaśnienia, skontaktuj się. Spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Zapraszamy do współpracy.
Zespół IPMS Świdnica

Poniżej masz dostęp do deklaracji o przynależności do IPMS Świdnica w dwóch wersjach z rozszerzeniem doc. i PDF wypełnij go i prześlij na nasz adres majlowy.

IPMS – International Plastic Modeler’s Society czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Modelarzy Plastikowych – światowa dobrowolna organizacja skupiająca kluby i organizacje modelarzy redukcyjnych.

 DEKLARACJA CZŁONKOWSKA IPMS ŚWIDNICA

STOWARZYSZENIE IPMS ŚWIDNICA