W dniach 11-12 września 2021 Stowarzyszenie „Modelarze Redukcyjni ŁASK” zorganizowało X Festiwal Modelarski. Wzięło w nim udział wielu modelarzy reprezentujących różne kluby z Polski (m.in. IPMS Polska, IPMS Warszawa, Koszaliński Pluton Modelarski, Modelarze Kieleccy, Inowrocławskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych, Grupa Modelarska Valkiria) oraz KPM Broumov z Czech. Swój stolik miała też Grupa „Tomcatsky”

Nasz klub też miał swoją reprezentację w składzie:

 • Marcin Matejko,
 • Krzysztof Bytniewski,
 • Jacek Miśkiewicz,
 • Jarosław Klimkowski i
 • Dominik Sędziak,

która wystawiła kilkanaście modeli. Przywieźliśmy ze sobą też modele naszych młodzików i juniorów, którzy otrzymali dyplomy i nagrody:

 • Hanna Miśkiewicz,
 • Natalia Matejko,
 • Kacper Grzegorzewski,
 • Bartek Kopaczewski

Juniorzy:

 • Karol Mickiewicz,
 • Alan Fitrzyk

Organizatorzy zapewnili swoim gościom wiele atrakcji – jedną z największych była wycieczka do 32.Bazy Lotnictwa Taktycznego, gdzie mogliśmy z bliska obejrzeć różne samoloty i śmigłowce używane w naszym lotnictwie wojskowym, tak obecnie jak i w przeszłości. W części historycznej atrakcjami były takie samoloty jak LIM-2, MiG-21, MiG-23,MiG-29, Su-22, TS-8 Bies, I-22 Iryda oraz śmigłowce Mi-2 i Mi-24, do których można było wsiąść i zobaczyć jak „przestronne” są ich kokpity. W trakcie oglądania nastąpił start dwóch myśliwców F-16, jedno- i dwuosobowego, co było dodatkową, choć nie zaplanowaną, atrakcją. Po ich odlocie na patrol, udaliśmy się do hangaru, w którym z bliska obejrzeliśmy dwa samoloty F-16 (co było gratką dla miłośników „brudzenia” modeli 😉 ).

Po powrocie do hali Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, można było spokojnie obejrzeć wystawione modele. A było co oglądać, ponieważ na stołach było ich około tysiąca. A w przerwie między oglądaniem toczyły się liczne rozmowy z kolegami z różnych klubów na tematy modelarskie i nie tylko. A modelarzy było bardzo wielu. Podobnie jak w Koszalinie czy Świdnicy, widać, że nasza brać modelarska wyposzczona jest po lockdownach wywołanych covidem.

Na kilku stoiskach handlowych można też było odchudzić swój portfel i zakupić modele, kalki (stoiska firm Model Maker i Techmod), różne dodatki, narzędzia czy też literaturę – wybór był ogromny.

A wieczorem SMR ŁASK zaprosiło gości do baru Cezar, gdzie podano bardzo dobrą kolację oraz liczne zimne przekąski. Kolacja była jednak tylko tłem do licznych i ciekawych dyskusji

W niedzielę popołudniu organizatorzy wręczenie wyróżnień i nagród za najlepsze modele. Jednym z nagrodzonych był nasz klubowy kolega, Jacek Miśkiewicz, który otrzymał wyróżnienie za swój model radzieckiego samochodu pancernego BA-64.

Niestety X Festiwal był ostatnim organizowanym w Łasku. Choć wszyscy gorąco namawiali organizatorów by dalej go organizowali (dodatkowo słowa zachęty padały też z ust przedstawicieli władz lokalnych). Należy więc trzymać kciuki za to, żeby jednak za jakiś czas (oby jak najkrótszy) festiwal powrócił do kalendarza imprez modelarskich.

Zapraszam do GALERII FOTO

Dominik Sędziak

Leave a Reply