Trzecia edycja naszego Biennale, tym razem odbyła się z rocznym opóźnieniem. Dotychczas impreza ta, przypadała na lata parzyste pierwszego weekendu września. Z powodów sytuacji związanej z COVID-19, z zaplanowanej wcześniej na rok 2020, została przesunięta o rok.
W dniach 4-5 września 2021 roku, Świdnica ponownie mogła gościć modelarzy z Polski, Czech, Słowacji i Niemiec. ŚBM’21, pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Świdnica, Pani Beaty Moskal-Słaniewskiej, zapamiętamy również z dwa razy większej, niż dotąd, ilości modeli. Zarejestrowanych zostało 657 modeli, z czego zdecydowaną większość stanowiły modele lotnicze, co już staje się regułą świdnickiego Biennale. Podczas ŚBM odbyły się dwa rodzaje konkursów :

  1. konkurs modelarski, na punkty – z wymaganą dokumentacją modelu
  2. festiwal modelarski – sędziowany metodą uproszczoną

Wśród modelarzy biorących udział w konkursie punktowanym i festiwalu, byli :

  • 105 seniorów,
  • 24 juniorów i
  • 26 młodzików.

Najstarszy uczestnik Biennale miał 75 lat, najmłodszy 7 lat. Wystawili oni łącznie 657 modeli w różnych kategoriach, klasach i skalach. Seniorzy – wystawili 511 modeli, juniorzy – 90 modeli, natomiast młodzicy – 56 modeli.

Po raz pierwszy przyznane zostały, nowe, opracowane z myślą o konkursie punktowanym, medale dzielone, docelowo tworzące czteroczęściową całość – herb Świdnicy. Pomysłodawcą jest Krzysztof Bytniewski, który opracował też wstępny projekt i podział medali.
W tym roku, jako pierwsze zostały wręczone medale z Gryfem. W następnych latach będą to kolejne pola składowe herbu Świdnicy – korona, dzik, korona. W konkursie festiwalowym, tradycyjnie już, przyznawaliśmy statuetki dzika. Regułą naszego festiwalu jest, że wszyscy młodzicy i juniorzy otrzymują nagrody. Wyróżnieni z pośród nich – otrzymują nagrody dodatkowe.

Najbardziej prestiżową nagrodą Świdnickiego Biennale Modelarskiego, związaną z historią miasta i z lotnictwem okresu I wojny światowej, jest oczywiście RICHTHOFEN TROPHY – czyli, Statuetka Richthofena. W tym roku otrzymał ją Filip Rząsa za piękny model samolotu F2b w skali 1:32.


Tym samym, Filip znalazł się w gronie modelarzy elitarnej Eskadry Richthofena, którzy mogą poszczycić się tą Statuetką – gratulujemy awansu 🙂


Drugą nagrodą przyznawaną przez IPMS Świdnica, jest – Polska Barwa – za najlepszy model samolotu w polskich barwach od roku 1920 do współczesności. Otrzymał ją Darek Jakubczak za przepiękny model M-346 Master/ Bielik – gratulujemy.


Grand Prix – wyróżnienie od Prezydenta Miasta Pani Beaty Moskal -Słaniewskiej, za wybitny model wystawy otrzymał Łukasz Farny za dioramę pt. “Wojna Biznes-Niemcy 1945” – gratulujemy.

W tym roku lista nagród specjalnych była bardzo pokaźna. Na szczególne wyróżnienie zasługują te od wojska. Dzięki uprzejmości Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Rajmunda T. Andrzejczaka, otrzymaliśmy dwie: ze sztabu od Pana generała i z “Pierwszej” Warszawskiej Brygady Pancernej, od d-cy gen. bryg. Jarosława Górowskiego. Natomiast nagroda od od 23 BLT, d-cy płk. pil. Krzysztofa Stobieckiego, była pokłosiem naszej klubowej wizyty w bazie, wiosną tego roku. Pięknym gestem były podarowane nagrody od żołnierzy ostatniego kontyngentu w Afganistanie – XIII zmiany PKW przy ogromnej pomocy sierż. Grzegorza Lercha. Jesteśmy bardzo wdzięczni – dziękujemy. Pozostała część nagród to wspaniałe bonusy od klubów i firm modelarskich oraz osób indywidualnych, które także przyczyniły się do atrakcyjności puli wyróżnień do zdobycia na ŚBM. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Tak prezentuje się koszyk wszystkich nagród specjalnych Świdnickiego Biennale Modelarskiego 2021:

SGWP – Wyróżnienie od gen. Rajmunda T. Andrzejczaka Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – za najlepszy model/dioramę/figurkę w barwach polskich – junior + senior
PKwA – Nagroda od Żołnierzy XIII zmiany Polskiego Kontyngentu w Afganistanie – za najlepszy model pojazdu/śmigłowca w barwach Polskiego Kontyngentu w Afganistanie – junior + senior
23.BLT – Nagroda od płk. dypl. pil. Krzysztofa Stobieckiego D-cy 23.BLT im. ppłk. pil. Jana Zumbacha – za najlepszy model samolotu Mig-29 w barwach polskich( Mińsk Maz. i Malbork) w dowolnej skali – junior+ senior
1WBPanc.- 2 nagrody ( po jednej dla modelarzy w kategoriach : junior oraz senior ) od gen. bryg. Jarosława Górowskiego, dowódcy 1WBPanc. im. T. Kościuszki – za najlepszy model czołgu używanego w przeszłości lub obecnie przez 1 WBPanc. lub czołgu w barwach jednostek polskich, których brygada dziedziczy tradycje.
UWAGA !

(+) dodatkowe wyróżnienie ( zaproszenie do wizyty w brygadzie) – za najlepszy model Leoparda II PL

IPMS PL– IPMS Polska – najlepszy model lotniczy w polskiej barwie
HP CUP – Henryk Pszczółkowski Cup – za najlepszy pojazd cywilny
Muzeum Lotnictwa w Miniaturze-Szczawno Zdrój– puchar za wyróżniający się model lotniczy w skali 1:48 – dla juniora
Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej – puchary za wyróżniające się modele samolotów w skali 1:72 -dla młodzika / juniora

BEST – Lot śmigłowcem „Robinson” – za najlepszy model śmigłowca w dowolnej skali

TT – TOMCATSKY Trophy – nagroda od Grupy Tomcatsky – za najlepszy model F-14 Tomcat w dowolnej skali – dla młodzika / juniora / seniora
ToRo – ToRo Models – za najlepszy model w polskich barwach
Puchar ” Pod But” – za najlepszy model konkursu zdaniem modelarzy z koszalińskiego KPM
BM – Bilmodel – za najlepszy model zdaniem sponsora
Jim – weteran pilot CzE „Jim”–od Milana Vecheta z Nowej Paki, za najlepszy zdetalowany model samolotu odrzutowego
Poznańska “Pyra” od Adama Dobranowskiego – za najlepszy model lotniczy wśród juniorów
Poznańska “Pyra” od Adama Dobranowskiego – za najlepszy model wśród juniorów
Poznańska “Pyra” od Adama Dobranowskiego – za najciekawszy model lotniczy z okresu WW2 wśród juniorów
ISMR – nagroda od modelarzy z Inowrocławia
24Hobby.pl – od Wojtka Kicy-za wprowadzenie sklepowego w zachwyt
NAGRODA od Zbyszka Kowalczyka Modelarze Redukcyjni Łask – nagrody za najciekawszy model lotniczy od modelarzy z Łasku – dla juniora i senior

Oprócz tych wspaniałych “specjalności” dostaliśmy także duże wsparcie od firm modelarskich w postaci VOUTCHERów i zestawów. Bardzo jesteśmy wdzięczni – dziękujemy.
Wśród naszych darczyńców byli:
Cobi-Revell, M-Zone, Techmod, IBG Models, Toro Model, Eureka XXL, Master, ModelMaker, Bilmodel,Kagero, Stratus,Hobby Zone, Yahu, ArmaHobby,Mirage Hobby, First to Fight, natomiast słodkościami obdarowała nas Cukiernia Hojeccy a wsparciem reklamowym objęło nas Studio Reklamy PROCOLOR.
Serdecznie wszystkim dziękujemy.

W Systemie Obsługi Wydarzeń Modelarskich. zostały opublikowane przez Sędziego głównego Prezesa Tomasza Z. Kędzierskiego, wyniki ŚBM.

Nie nam samym siebie oceniać, ale z tego co w rozmowach z modelarzami usłyszeliśmy, Biennale można uznać za udane. Wielu modelarzy podkreślało bardzo wysoki poziom modeli konkursowych i wspaniałą atmosferę oraz atrakcje okolic i Świdnicy.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że jest wiele do poprawienia, do przemyślenia na przyszłość i to Wam obiecujemy. Chcemy by nasza impreza modelarska cieszyła się dużą popularnością i przyciągała swą atrakcyjnością, nagrodami, atmosferą, jak największą grupę modelarzy. Robimy to dla Was, w myśl – modelarze dla modelarzy. Zapraszamy do GALERII – mnóstwo fotek !!!!
Dziękujemy Wam wszystkim za wsparcie, za przybycie, za rywalizację i za dobre słowo.


Nad całością przygotowań oraz przebiegiem dwóch dni Biennale, w tym biesiady modelarskiej, pracowali w pocie czołą i ile sił “fabryka” dała :


Prezes – Tomasz Z. Kędzierski – sędzia główny, sekretariat, regulamin i rejestracja modeli i inne,
Stanisław Sawicki – sędziowanie i inne,
Marcin Matejko – przygotowanie sali, stoły, ustawienie prezentacji klubów oraz części handlowej i inne,
Mariusz Koba – kontakt z UM Świdnicy, umowy wynajmu sali, zaopatrzenie, bufet, transport i inne,
Jacek Miśkiewicz – obsługa bufetu, stoły i inne,
Bogdan Kufner – bufet, wręczanie nagród i inne,
Mariusz Rzepecki – wręczanie nagród, i inne,
Paweł Fakadej – sędzia główny, dobór sędziów, sędziowanie, wyniki i inne,
Jarosław Klimkowski – sponsorzy, rozdział nagród, ceremonia wręczania nagród i zakończenia Biennale i inne,
Krzystof Bytniewski – media: info i reklama, grafika, nagrody od wojska, sędziowanie i inne,
Dominik Sędziak – sędziowanie i inne,
Janek Szmiel i Grzegorz Lerch – pomoc techniczna i inne
Do zobaczenia za dwa lata : 1- 2 września 2023 – zawsze pierwszy weekend września.
IPMS Świdnica

…po słowie

Każdy kto kiedykolwiek brał udział w przygotowaniach i organizacji jakiegoś konkursu, dobrze wie ile trudu to kosztuje organizatorów takiego przedsięwzięcia. W naszym przypadku nie było inaczej. Do maja tego roku nie mieliśmy 100% pewności czy w tym roku podejmiemy się tego zadania. W zasadzie do końca tej pewności nie było. Pomimo to na te kilka m-cy przed, ruszyliśmy pełną parą z przygotowaniami. Gdy już wszystko było ustalone, przemyślane ,zaplanowane, pozostało nam czekać na Waszą reakcję…i tu dostaliśmy od Was “doładowanie” w postaci zainteresowania naszą imprezą. Ilość chętnych do wzięcia w niej udziału, z każdym dniem rosła i modeli przybywało – to było to, na co czekaliśmy od trzech lat. Pomimo początkowych trudności ze stołami oraz salą bufetu, udało nam się wszystko spiąć na ostatni guzik. Sala główna i boczna ( handlowa ) zostały wypełnione tym co Tygrysy lubią najbardziej – modelami- pięknymi, na bardzo wysokim poziomie warsztatowym. Nie samym modelarstwem człowiek żyje, więc musiał przyjść czas na biesiadę – czyli spotkanie integracyjne, które trwało do późnych godzin nocnych i było zwieńczeniem dnia pierwszego naszej imprezy. Dodać tu należy, że dzięki determinacji Mariusza Koby i ekipy bufetowej – Jacka Miśkiewicza, Bogdana Kufnera- udało się ożywić niefunkcjonującą już od dawna salkę bufetową i zgromadzić w niej znakomitą część modelarzy 🙂 Przy serwowanych gorących kiełbaskach, ruskich pierogach i flaczkach oraz degustacji szlachetnych trunków – Polaków rozmowom, nie było końca 🙂 Drugi dzień, to dla wielu naszych gości możliwość uczestniczenia w Giełdzie Staroci, która tradycyjnie odbyła się na Rynku i w uliczkach dookoła niego. O godz. 14:00 rozpoczęła się uroczystość wręczenia nagród i zakończenia Biennale. Perfekcyjnie prowadzona przez Jarka Klimkowskiego przy wsparciu Bogdana Kufnera i Mariusza Rzepeckiego. Brawa należą się dla wszystkich laureatów nagród. Brawa, również dla wszystkich przybyłych 🙂 Do zobaczenia za dwa lata !…. Pamiętajcie, zawsze to jest pierwszy weekend września !

Leave a Reply