Wszystkim uczestnikom naszego Biennale modelarskiego polecamy do zwiedzenia nasze piękne miasto. Tu pomocne będą informacje na stronie Urzędu Miejskiego w Świdnicy

Szczególnie chcemy polecić  dom i tablicę pamiatkową najsłynniejszego pilota, asa z okresu I wojny światowej “czerwonego barona” Manfreda von Richthofena, a także Giełde Staroci, Numizmatów i Osobliwości (zwaną Pchlim Targiem lub z niemiecka flohmart’em) odbywać się będzie jak co miesiąc w niedzielę na Świdnickim Rynku i okolicznych uliczkach. Co po za tym…


Oprócz zabytków miasta warto zwiedzić okolice. A jest co odwiedzić, zobaczyć. Zacznijmy najpierw od ich lokalizacji, tak więc mapa google się przyda:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1Pctvp-ZvLHj1423X186XB7QLe18&hl=en_US

Po niżej przedstawiamy kilka naszych propozycji:

  • MUZEUM BRONI i MILITARIÓW w Witoszowie Dolnym   “…Muzeum jest jedyną tego typu placówką działającą na podstawie Regulaminu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, niejako pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, które stale i prężnie współpracuje z placówką, udostępniając zwiedzającym coraz to nowe perełki, powiększając zarazem kolekcję ponad 2000 eksponatów. Zaznaczyć w tym miejscu należy, iż niejednokrotnie egzemplarze pokazywane w ekspozycji są unikatowe w skali Kraju, Europy, czy Świata, co oczywiście tylko podnosi wartość kolekcji. Wśród egzemplarzy podarowanych przez wojsko podziwiać możemy m.in.: Czołg T-72, samoloty: MIG-21, SU 22, Iskra, działo samobieżne tzw. „Goździk” … Ekspozycję uzupełniają prywatne zbiory, m.in. broń: strzelecka krótka i długa, karabiny, broń automatyczna, przeciwpancerna, kilkanaście transporterów, lekkich i opancerzonych i ponad 20 armat, a także stacje radio-lokacyjne, wyrzutnie, samochody, motocykle oraz wiele, wiele innych…”
  • MUZEUM PRZEMYSŁU i KOLEJNICTWA w Jaworzynie Śl. “… Zbiór składa się z 40 lokomotyw parowych (produkcji polskiej, niemieckiej, angielskiej oraz amerykańskiej), lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz przeszło 50 wagonów i innych kolejowych pojazdów specjalistycznych, ustawionych na torach o łącznej długości ok. 2 km. Muzeum posiada jedyny sprawny na Dolnym Śląsku normalnotorowy parowóz – polską lokomotywę parową TKt48-18 z 1951 r. Ponadto Muzeum posiada zbiory urządzeń, narzędzi i dokumentów kolejowych oraz tematyczne zbiory ikonograficzne związane z terenem Śląska… “
  • ZAMEK KSIĄŻ w Wałbrzychu “…1288 – 1292 Pierwsza pisemna wzmianka o dzisiejszym Zamku Książ (po niem. Fürstenstein). W tych latach trwa budowa jednego z wielu zamków obronnych księcia świdnicko – jaworskiego Bolka I Surowego o ważnym znaczeniu strategicznym, który to obiekt wówczas uważano także za „klucz do Śląska”. Nowo wybudowana warownia, zwana na początku „Książęcą Górą”, wyróżniała się spośród innych tego rodzaju budowli nie tylko dogodnym położeniem pod względem wojennym, ale i malowniczą lokalizacją w sercu lasów. Bolko I nadał też sobie tytuł „pana na Książu”, który zachowali jego następcy…”
  • SZTOLNIE WALIMSKIE-RIESE-kompleks RZECZKA w Walimiu “…Podziemna trasa turystyczna w kompleksie „Rzeczka” jest pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich. Kompleks ten położony jest na wschodnim zboczu góry Ostrej (653,3 m) między Walimiem a Rzeczką. Wewnątrz panuje stała temperatura w ciągu roku 5 – 7 °C…”
  • PODZIEMNE MIASTO OSÓWKA – RIESE – koło Głuszycy “…Podziemny Kompleks Osówka znajduje się niewiele ponad kilometr na północny-wschód od miejscowości Kolce i takiej samej odległości na północ od miejscowości Sierpnica.Ostatnia, główna, największa, najbardziej rozbudowana kwatera Hitlera, budowana na Dolnym Śląsku, …Prace rozpoczęto tutaj w połowie 1943r. Doprowadziły one do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac był utrzymywany w tajemnicy. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni…”

Więc do zobaczenia w Świdnicy…czekamy na Was.

IPMS Świdnica

Leave a Reply