PT-91 Twardy , 1:35 – konwersja

 

 

 

  • Model bazowy: T-72M1
  • Producent: Amusing Hobby
  • Skala: 1/35
  • Zakres prac: pełna konwersja na PT-91
  • autor: Janek Szmiel

 

Podgląd zawartości pudełka >>IN BOX<<

 

W końcu dojrzała we mnie myśl wykonania modelu czołgu PT-91. A że dodatkowym czynnikiem motywującym było ukazanie się na rynku nowego modelu T-72M1 od firmy Amusing Hobby, nie zastanawiałem się długo i od razu nabyłem wyżej wymieniony pojazd i następnie czym prędzej zabrałem się do roboty.

Na początku miałem dylemat, czy zostać przy pudełkowej wersji wozu, czy jednak próbować przeprowadzić „modernizację” do standardu PT-91. Jak widać wygrała druga opcja, do której dodatkowo zachęcał mnie fakt, iż był to pierwszy wóz na jakim szkoliłem się praktycznie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

modyfikacje zacząłem od kompletnego zniszczenia detali producenta

 

spawy z “ręki”

 

Pracę standardowo rozpocząłem od sklejenia układu jezdnego i wanny kadłuba. Następnie po usunięciu detali właściwych dla wozów T-72 wykonałem imitację walcowanej blachy pancernej z roztworu Mr. CementS i Tamiya Basic Putty. Postanowiłem również wykonać nowe spawy ze szpachlówki dwuskładnikowej, gdyż fabryczne były słabo widoczne i niezbyt wyraźne.

 

schemat mocowania płytek pancerza reaktywnego ERAWA

 

płytki pancerza reaktywnego ERAWA…rozmiar 1:1 to 150×150 mm

 

I tak, jak bryła kadłuba została przygotowana do „modernizacji” przystąpiłem do wykonania pancerza reaktywnego ERAWA. Potem przyszła pora na wykonanie nowych osłon lamp drogowych, które wykonałem z drutu cynowego o średnicy 0,5mm. Następnie dni ograniczyły się do wykonania „drobnicy” charakterystycznej dla czołgów PT-91. Klamry na „gołębnikach”, zostały zamienione na Aberowskie, które faktycznie działają jak te prawdziwe.

 

 

 

 

 

lampeczka…

 

spoinki…

 

drobnica

 

 

 

dodatki do “gołębnika”

 

opaska z aluminium

 

 

 

 

 

 

 

 

…duuużo nakrętek

 

…już na gąsienicach…

 

 

…powstaje obudowa celownika nocnego

 

 

przymiarki…

 

 

 

 

 

…Gołębnik zrobiony…

…skrzyneczka

… korki do wyrzutni granatów dymnych od Master

Przed malowaniem…

…cdn.

Janek Szmiel