Jak co roku  o tej porze roku odbył się Festiwal Modelarski Kraków 2016. Tym razem jedynymi reprezentantami naszego stowarzyszenia byli sędziowie:

  • Paweł Fakadej
  • Stanisław Sawicki.

Tradycyjnie w tle wystawy modeli była ekspozycja samolotów muzeum, w tym roku były to samoloty szkolne: Jak-11, LWD Zuch2, Jak-17, Jak-23 i TS-8 Bies, a pod sufitem podwieszone: lotnia Lilientala, Bleroit XI, motolotnia Stratus, szybowiec Jastrząb i Extra-300 Żelazny. Dodatkiem do tych wspaniałych eksponatów była usytuowana obok na płycie wystawa historycznych karetek pogotowia.


Modeli było ok 600 zaprezentowanych przez modelarzy z różnych stron naszego kraju i zagranicy, a poziom wykonania jak zwykle różny – sędziowie mieli więc dużo pracy. Szczególnie w kategorii – master class “Lajkonik”, tu poziom był bardzo wysoki i wyrównany.

W pewnym momencie na wystawie pojawiło się dużo kolorowej młodzieży. Okazało się, że obok muzeum odbywał się Festiwal Kolorów – ogólnopolska impreza odbywająca się jednocześnie w całym kraju, to też była dodatkowa atrakcja dla zwiedzających.

Oczywiście były pokazy technik modelarskich w wykonaniu znanych modelarzy i spotkanie z

mistrzem  Andrzejem Ziobrem, który w dość zajmujący sposób opowiedział o modelarstwie i modelarzach w Japonii i swoich wyczynach w kraju kwitnącej wiśni.

Ogólnie impreza udana – było na co popatrzeć, spotkać wielu znajomych i poznać nowych. Tu >>PDF<<możesz sprawdzić wyniki konkursu. Zapraszam także do relacji fotograficznej.

Stanisław Sawicki

Leave a Reply