Relacje 2011

TELFORD-SCALE MODEL WORLD 2011

By 14 listopada 2019 No Comments

TELFORD-SCALE MODEL WORLD 2011

TELFORD-SCALE MODEL WORLD 2011

scale_model_world_2011

 

No to jesteśmy back home.

Wprawdzie dzięki temu, że nikt nie podjął się trudu powtórzenia naszego ubiegłorocznego wyczynu zorganizowania wyprawy autobusem na wyspy, nie dotarła ekspozycja klubowa, i musieliśmy robić dobrą minę wobec innych klubów, a i nowego Overseas Liaison Officer’a – Gary’ego Wenko gęsto się również tłumacząc sekratarzowi SMW Tenemu Hortonowi, dlaczego przygotowany dla nas stół pod ekspozycję stoi pusty.

Ale, but lift up your hearts, już zapowiadam, iż w przyszłym roku wybieramy się tam autobusem, i będzie można zabrać się z nami zabierając nie tylko po parze skarpetek i niewymownych, ale i “tronki i futer”, że o modelach nie wspomnę, bez większych ograniczeń.

 

Zatem już zapraszam przyszłorocznych chętnych do wyprawy na wyspy. Przyszłoroczna SMW2012 będzie miała wiodące dwa tematy – 100-na rocznica utorzenia 3 Sqn RAF i 100-na rocznica katastrofy Titanika.

attasche_RP_w_LondynieTyle wstępem, ponarzekałem sobie, a teraz o samej imprezie.Rozmach i wielkość chyba najlepiej skomentują słowa jakie wypowiedział płk.Roman Szymaniuk – Attasché Polskiej Ambasady w Londynie, kiedy wędrując z nim po halach InternationeleCenter w Telford niedzielnym porankiem, przed uroczystością rozdania nagród i wyróżnień w pewnej chwili usłyszałem …ależ przecież to już jest trzecia hala, nie sądziłem że to jest taki ogromny przemysł, to jednak jest poważna sprawa… no comment . Gwoli ścisłości dodam informację iż organizatorzy doliczyli się 964-ch modeli wystawionych do konkursu przez 300-tu modelarzy z 20-tu krajów.

Wielką sensacją, z olbrzymią kolejką, od momentu otwarcia hali w sobotę rano, praktycznie do wyczerpania zapasów, było stoisko japońskiej f-my Zoukei-Mura Inc.  Wyobraźcie sobie, że rozdawali tam po prostu za bezcen w skali 1/32  modele samolotów – J7W1 Shinden (tylko 60,- £), Focke-Wulf Ta152H-1 (ledwie 75,- £) i A-1H Skyraider (jedynie 100,- £). Wprawdzie z kolegą “Miśkiem” w niedzielę koło południa negocjowaliśmy z “japońcami” upust cenowy dla ostatniego, jaki im pozostał, egzemplarza Shinden’a, ale wobec nie przejednanej postawy handlowców zerwaliśmy negocjacje pozbawiając tym samym “tych chciwców” zarobku na nas.

A tak, niech sobie nie myślą.

A teraz to po co pojechaliśmy do Telford, czyli co się stało z ufundowanymi przez D-cę Sił Powietrznych i IPMS Świdnica wyróżnieniami.

Otóż, Świdnicki “Richthofen”, w tym roku powędrował do Hiszpanii, otrzymał go Jose Maria Martinez Fernandez za model samolotu Royal Aircraft Faktory Reconnaissance Experimental czyli RAF RE8 “Harry Tate” (jeden egzemparz tej maszyny w czasie próby awaryjnego łądowania 4 czerwca 1920 roku na lotnisku w Kijowie wpadł w ręce 3 Eskadry Wywiadowczej, ponieważ był uszkodzony zostal przekazany do Centralnych Warsztatow Lotniczych i tam skasowany).

laurest_Richthofen_trophy

Zaś płk Szymaniuk nagrodę Dowódcy Sił Powietrznych przekazał w ręce Anglika Patricka Watson’a za model Supermarine Spitfire Mk Vb w osobistym mlowaniu Jana Zumbacha walczącego w dywizjonie 303 RAF.

laureat_nagrody_d-cy_sił_powietrznych_RP

Tu chciałbym przekazać podziękowania Dowódzcy Sił Powietrznych gen. broni pil. Lechowi Majewskiemu za ufundowanie nagrody za model samolotu w polskich barwach oraz płk. Romanowi Szumaniukowi – Attaché Ambasady Polskiej w Londynie za własnoręczne wręczenie nagrody w imieniu D-cy SP, a tym samym uświetnienie uroczystości wręczenia nagród na SMW 2011, co zresztą pozytywnie skomentowali organizatorzy czyli zarząd IPMS UK.

Ku chwale ojczyzny !bonzo

 

I jeszcze jedna informacja, która mogłaby zaginąć w natłoku innych a warta wyróżnienia to fakt zgarnięcia jak zwykle przez Marcina Matejkę kilku spektakularnych wyróżnień za model racera Wittman D12 Bonzo. Oprócz złotego medalu SMW 2011 otrzymał dwa wyróżnienia fundowane prze SiG’sy lotnictwa cywilnego i sportowego.

Pitter_Elley

 

Przy okazji donoszę, iż ufundowane w 2008 roku i wręczone na imprezie w Żywcu nestorom IPMS UK Piterowi Elley i Piterowi Terry przez IPMS Świdnica koszulki polo mają się dobrze i noszone sa z dumą przez obu Panów – o czym świadczyć mogą zdjęcia w naszej galerii.   Zatem do zobaczenia w Telford za rok!

Wasz donosiciel penetrujący

acha zapraszam wszystkich do GALERII FOTO z tej imprezy,a także do oglądnięcia video reportażu (NA STRONIE STARTOWEJ).