Relacje 2011

BYTOM 2011

By 14 listopada 2019 No Comments

BYTOM 2011

W dniach 26-27 lutego 2011 roku, już po raz ósmy z rzędu odbył się Międzynarodowy Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych  w Bytomiu. Tegoroczna edycja przyniosła parę zmian, z których chyba najważniejszą było przeniesienie miejsca imprezy do nowego budynku, nowoczesnej hali sportowej. Miejsce okazało się bardzo trafione, ze względów reprezentacyjnych i logistycznych. Nowoczesny wygląd obiektu przyciągał i zachęcał do zobaczenia tego co jest w środku. Infrastruktura obiektu przystosowana do prowadzenia imprez masowych ułatwiła przygotowanie imprezy organizatorom. Duża powierzchnia hali sportowej umożliwiła rozstawienie ogromnej ilości stołów wystawowych, które wręcz się uginały pod ciężarem modeli…

A było ich naprawdę sporo bo aż 980, co jak na polskie warunki jest zadziwiającym wynikiem. Szczególnie trzeba tu zaznaczyć, iż były to modele najwyższej klasy.

Wystawę podzielono na 53 odrębne kategorie, które były sędziowane przez komisje sędziowskie złożone z profesjonalnych modelarzy z odpowiednim doświadczeniem. Idea festiwalu modelarskiego zmieniła nieco pogląd nagradzania najlepszych prac, i ich twórców, ze standardowego pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca. Na festiwalu wprowadzono jednolity sposób nagradzania, co oznacza, że przyznaje się uczestnikom zamiast wspomnianych miejsc, jednakowe wyróżnienia. W każdej z wystawowych  kategorii wyróżnienia pod postacią pamiątkowego medalu i dyplomu otrzymało  trzech modelarzy. Wszystkie nagrody były takie same co dodatkowo pozwoliło uniknąć konfliktów, o co przecież nietrudno w naszym “polskim piekiełku”. Dodatkową atrakcją było przyznanie nagród specjalnych w rożnych kategoriach. Nagrody były przeważnie fundowane przez sponsorów lub kluby modelarskie. Jedną z tych nagród, jak co roku przyznaliśmy i my, była to statuetka “małego Richthofena” za najlepszy model samolotu z pierwszej wojny światowej. W tym roku otrzymał ją pan Arkadiusz CHMIEL modelem samolotu FOKKER  E5 w skali 1/48

Kilka lat temu w Bytomiu, chyba jako pierwsi w Polsce, prezentowaliśmy swój klubowy dorobek na stoisku wystawowym, wzorując tą prezentację na działaniach klubów zagranicznych. Pomysł wtedy chwycił i od tego czasu wielokrotnie już rozstawialiśmy nasze klubowe skarby na konkursach i wystawach Polski i Europy. W tym roku nie mogło zabraknąć naszego stoiska w Bytomiu, które było raz po raz nawiedzane przez dziatwę, raczej nie z powodu atrakcyjności naszej wystawy, a z powodu  cukierków, którymi  raz po raz częstował nasz Prezes Tomek Kędzierski. Oprócz cukierków, na naszej wystawie nie mogło zabraknąć naszych najlepszych modeli, najciekawszych nagród, oraz oczywiście pamiątkowej kroniki klubu, która jest zawsze najbardziej obleganym “fantem” na stoisku. Obok nas w równie interesujący sposób prezentowało się stoisko gospodarzy imprezy klubu IPMS Silesia.

Kolejną atrakcją imprezy była giełda modelarska, która w tym roku była wyraźnie większa. Czyżby to po latach stagnacji, a wręcz zanikania giełd modelarskich na konkursach w Polsce ten typ modelarskich zakupów wracał do łask, kto wie? Na pewno można było wypatrzyć dla siebie na stoiskach sprzedawców wiele interesujących modeli, i uszczuplić modelarski budżet. Innymi ciekawostkami, z którymi można było się spotkać na bytomskim Festiwalu była prezentacja pojazdu opancerzonego Scot, oraz pokazy grupy rekonstrukcyjnej czy też orkiestry.
IPMS Świdnica w festiwalu reprezentowały modele Tomasza Kędzierskiego, Arkadiusza Walerowicza, Krzysztofa Bytniewskiego, Jacka Miśkiewicza oraz Marcina Matejko. Jako klub otrzymaliśmy trzy wyróżnienia:

  • Prestiżowe wyróżnienie “Euro-puchar” dla Krzysztofa BYTNIEWSKIEGO za model samolotu F 16 “JASTRZĄB” w skali 1/72.
  • Wyróżnienia dla piszącego te słowa za  modele samolotów WITMAN BONZO i SCHOENFELD FIRECRACKER w skali 1/32.

Należy tutaj wspomnieć także o sukcesach młodszych świdniczan. Podopieczni naszego kolegi Arka Walerowicza ze Świdnickiego MDKu otrzymali również trzy wyróżnienia:
Krzysztof ZDYBEL  modelem samolotu MESSERSCHMITT Bf-109F w skali  1/48
Radosław JURGA modelem samolotu  ZLIN 42-SKALA 1/72
Rafał GAJ modelem samochodu PORSCHE 911GT w skali 1/24

Swoje prace z sukcesami prezentowali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy, w której modelarnię prowadzi nasz klubowy kolega Jarosław Klimkowski. I tutaj wyróżnienia otrzymali:

  • Grzegorz SKUPIEŃ modelem  samolotu ALBATROS D.V
  • Marcin GOMUŁKA modelem samolotu FW 190D
  • Marcelina KLIMKOWSKA modelem czołgu CRUSADER
  • Dominika SKWAREK  modelem czołgu TIGER
  • Michał RAWICKI  modelem samolotu FIAT CR-42

Ogromnie nas cieszy, że młodzież w naszym mieście garnie się do modelarstwa, i to z tak wspaniałymi efektami.
No i oczywiście podsumowując temat nie można rzecz jasna zapomnieć o odrębnym elemencie imprezy, którym było spotkanie organizacyjne IPMS Polska. Odbyło się ono w sali konferencyjnej wspomnianej hali sportowej. Na spotkaniu pojawiło się wielu znanych i zainteresowanych tematem IPMS Polska modelarzy. Dyskusja była burzliwa i interesująca, było wiele pytań i odpowiedzi. Generalnie w oparciu o statut przygotowany prze nasz klub powstał zalążek ogólnopolskiej organizacji, która mamy nadzieję powoli zacznie tworzyć swoje struktury, docelowo nabierze rozpędu i zacznie działać na skalę ogólnopolską ze światowym rozmachem. Za co trzymamy kciuki i czego serdecznie życzymy powołanemu zarządowi.

Marcin Matejko

Na poniższej stronie możecie poczytać wypowiedzi modelarzy i zobaczyć fotki modeli z bytomskiego konkursu. Szczególnie polecam stronę nr.5  
http://modelwork.pl/viewtopic.php?t=23357&postdays=0&postorder=asc&start=120