Relacje 2009

SCALE MODEL WORLD 2009

By 4 października 2019 14 listopada, 2019 No Comments

SCALE MODEL WORLD 2009

SCALE  MODEL WORLD 2009- TELFORD, UK

 Na tegorocznym Scale Model World 2009 w Telford, pojawiliśmy się w czteroosobowym składzie:

  • Arek Walerowicz,
  • Jacek Miśkiewicz,
  • Mariusz Koba,
  • Krzysztof Bytniewski.

IPMS ŚwidnicaŁącznie nasz klub wystawił do konkursu 15 modeli (pełen wykaz na końcu tekstu). Wielką “sztuką” było przewiezienie ich bezpiecznie w bagażu podręcznym, tak by nie przekroczyć dopuszczalnych przez przewoźnika wymiarów. Udało się, dotarły na, miejsce bez żadnych uszkodzeń, uf!

O Telford słyszeliśmy bardzo dużo dobrych opinii, głównie dzięki zeszłorocznej obecności naszego Arka, który przetarł szlaki, podzielił się swoimi wrażeniami, tym samym zaszczepił w nas chęć uczestnictwa. A że Arek ma bardzo dobrego kolegę Grzesia, mieszkającego niedaleko Telford, to automatycznie Grześ został naszym kolegą (kolega naszego kolegi jest naszym kolegą !). Dzięki niemu mieliśmy transport w obie strony na lotnisko w East Midlands jak i do RAF MUSEUM
w Cosford.

Nie chcąc by mój dalszy opis ,powielał to co już rok wcześniej napisał mój szanowny kolega, położę nacisk na zachęcenie wszystkich modelarzy z Polski do udziału w kolejnych edycjach tego prestiżowego konkursu modelarstwa redukcyjnego. Tym bardziej ,że za rok odbywać się on będzie pod szyldem 70 rocznicy “Bitwy o Anglię”. Myślę, że tak jak 70 lat temu polscy piloci walczyli pod niebem Anglii, to tym razem większa grupa modelarzy z Polski mogła by śmiało powalczyć i przypomnieć kto tą bitwę wygrał! My tam na pewno powrócimy.

Poniżej chciałbym udowodnić, że udział w tej imprezie jest w zasięgu możliwości finansowych każdego z nas.

Dlaczego warto być na SMW Telford?

Impreza przyciąga modelarzy z całej Europy, a nawet świata. Oprócz sportowego aspektu, możliwości rywalizacji z najlepszymi, drugim czynnikiem przyciągającym jest niezmierzona ilość sprzedawców, wystawców, reprezentantów znanych firm modelarskich, prezentacji klubów modelarskich. Wszystko doskonale zorganizowane, pokazane, zajmujące trzy wielkie hale wystawowe. Naprawdę robi to wielkie wrażenie. Czuje się atmosferę modelarskiego święta!

IPMS ŚwidnicaIPMS Świdnica

Prestiż oraz długoletnie tradycje tego konkursu zobowiązują każdego modelarza do prezentacji modeli na najwyższym poziomie. Tu nie chodzi o ilość ,ale jakość. Przeważająca większość wystawianych modeli (80-90)% jest “the best“!

IPMS ŚwidnicaIPMS ŚwidnicaIPMS Świdnica

IPMS ŚwidnicaIPMS ŚwidnicaIPMS Świdnica

 

IPMS ŚwidnicaWspaniała okazja do nawiązania znajomości z modelarzami z różnych stron świata (o ile zna się choćby angielski !).U nas ,z tym było słabiutko, ale pomógł nam bardzo poznany właśnie na SMW Emil, polak. Studiuje w Londynie i należy do jednego z tamtejszych klubów modelarskich. Dzięki jego pomocy odbyliśmy bardzo ciekawą rozmowę z  Paulem Tuckey, jednym z szefów IPMS UK, na temat działalności oraz rejestracji w strukturach IPMS. Tym samym jeden z postawionych sobie celów pobytu w Telford został osiągnięty.

Bliskość RAF Museum w Cosford  które koniecznie trzeba odwiedzić. Wstęp darmowy, cztery wielkie hangary stoją przed nami otworem! Takiego muzeum jeszcze długo w Polsce nie  będzie, rewelka! Znajduje się tu wiele typów samolotów których nigdzie indziej nie zobaczymy (więcej o muzeum w następnym artykule).

IPMS ŚwidnicaIPMS ŚwidnicaIPMS Świdnica

Jak dojechać (dolecieć) i jakie są koszty?

Stanowczo polecamy lot, np. RYANAIR z Wrocławia do East Midlands. W zależności na ile miesięcy wcześniej zarezerwujemy lot, cena za bilet w obie strony wyniesie ok.200-450 zł. Polecamy  GRAYS HOTEL (info;www.grays-hotel.com), znajduje się w odległości “rzutu beretem” od miejsca konkursu , ok. 10 min spokojnym spacerkiem. Za dwuosobowy pokój wraz ze śniadaniem, zapłaciliśmy 55 Funtów. Jest możliwość dostawienia łóżka dla 3-ciej osoby- za darmo ! Niestety ta osoba darmowego śniadania nie dostanie J Łącznie za 3 osoby w dwuosobowym pokoju, za 3 doby zapłaciliśmy 165 Funtów. W koszt ten wliczony jest basen, siłownia oraz sauna ,z których to codziennie korzystaliśmy. Poza tym ,bardzo miła obsługa, estetycznie i komfortowo. Możliwość zrobienia zakupów i wyżywienia we własnym zakresie, gdyż jest to centrum konferencyjno-handlowe w Telford.

Podsumowanie:

T.Z.Kędzierski

IPMS Świdnica

La-5FN 1/48

M.Matejko

IPMS Świdnica

PZL 11

A.Walerowicz

IPMS Świdnica 

Fairey FAWN

J.Miśkiewicz

IPMS Świdnica

S.A.S.Land Rover
“Pink Panther”

M.Koba

IPMS Świdnica

Ju-188

K.Bytniewski

IPMS Świdnica

F- 16C Block 52
“Jastrząb”

 

IPMS Świdnica

PZL 55

IPMS Świdnica

AVIATIK-BERG

     
 

IPMS Świdnica

PWS 8

IPMS Świdnica

Albatros D III

     
 

IPMS Świdnica

PWS 10

IPMS Świdnica 
F 8 Crusader
     
 

IPMS Świdnica

PWS 26

IPMS Świdnica

Roland C2

     
 

IPMS Świdnica

PZL 6

       

Impreza jak najbardziej godna polecenia, wręcz obowiązkowa, prawdziwa uczta dla modelarzy. Nasz klub w tym roku jeszcze bardziej zaznaczył swoją obecność, wystawiając kilkanaście modeli:

IPMS Świdnica

NASZE WYNIKI

 

MEDALE

M. Matejko A. Walerowicz

IPMS Świdnica

PZL-6

PWS-8

AVIATIK – BERG

IPMS Świdnica

PWS-10

IPMS Świdnica

PZL-55

PZL-11

WÓRÓŻNIENIA

 F-8E CRUSADER

BEST SHOW

Best Aircraft / Caudron G4 by Konstantinos Patsaros

Best AFV / Centurion ARV Mk-2 by John Sladden

Best Figure / Mounted Crusader by John Norman

Best Civilian Vehicle / Yamaha YZR M1 by Jan Kozina

Junior Best of Show / Jeep by Petr Nemec

Senior Best of Show / Ju-88 D1 by Akos Szabo

Linki :

Krzysztof Bytniewski