Relacje 2009

ROYAL AIR FORCE MUSEUM – COSFORD

By 4 października 2019 14 listopada, 2019 No Comments

ROYAL AIR FORCE MUSEUM – COSFORD

ROYAL AIR FORCE MUSEUM

COSFORD

IPMS Świdnica

Emocje jeszcze nie opadły po konkursie w Telford a już moi przyjaciele zgotowali mi ucztę.  W połowie drogi między Oldsbury a Telford, w miejscowości Cosford, znajduje się fantastyczne muzeum Królewskich Sił Powietrznych- to był kolejny punkt programu mojego pobytu w Anglii. Samo muzeum znajduje się na terenie bazy lotniczej tuż obok lotniska. Przed muzeum oczywiście ogromny parking a więc miejsca starczy dla każdego. Zawsze miałem chęć zobaczenia i zarazem porównania jak wyglądają muzea lotnicze w innych państwach europy.

IPMS Świdnica Zapewniam wszystkich,  przebywanie w takim muzeum to ogromne przeżycie.  Sposób ekspozycji, która przeplata się z historią i wiedzą jest imponujący.  Muzeum jest doskonałym miejscem dla prowadzenia lekcji historii dla dzieci i młodzieży. Stworzono dla nich specjalne ścieżki edukacyjne, na których oprócz eksponatów poznają podstawy latania, fizyki i wszystkich dziedzin związanych z lotnictwem. Wszystko to oczywiście odbywa się w formie zabawy i prostych doświadczeń. Muzeum to 4 ogromne hangary tematyczne mieszczące sporych rozmiarów eksponaty. Pierwszy to samoloty doświadczalne. Mnogość konstrukcji lotniczych,  (o których dowiedziałem się po raz pierwszy) ukazuje jak ogromny wpływ w rozwój lotnictwa miała Wielka Brytania.  Niektóre z tych maszyn to istne „dziwolągi”. Jak to mogło latać?

Przez mały łącznik przechodzimy do ekspozycji drugiej. Łącznik sam w sobie również stanowi ciekawostkę albowiem jest to pokaz historii lotnictwa w miniaturze. I w tym wypadku dbałość o ekspozycję jest na najwyższym poziomie. Modele wyglądały jakby wczoraj były na konkursie w Telford. Wszystkie pięknie wyeksponowane w podświetlanych gablotach i z pełnymi opisami. Zostawiamy modele i wchodzimy do hangaru poświęconemu II Wojnie Światowej.  Pierwszy eksponat to ogromny bombowiec. Otwarte drzwi komory bombowej, mechanizmy, klapy, podwozie to tylko niektóre detale cieszące oko modelarza. Tu można zobaczyć wiele znanych maszyn m.in.: Spitfire, Hurricane, Mustang, Catallina, Me-410, Fi-156. W tum dziale moją uwagę i zainteresowanie zwrócił …polowy gabinet stomatologiczny. Wspaniale zachowany wóz specjalistyczny z okresu kampanii w Afryce Północnej. W tym samym miejscu, nie wiedzieć, dla czego, eksponowany jest również Panavia Tornado oraz Pucara. Ten drugi jest samolotem przejętym w czasie trwania konfliktu falklandzkiego. Bardzo rzadki i ciekawy eksponat.

Cold War-taką nazwę nosi trzecia ekspozycja. Jest to najbardziej okazała budowla w całym muzeum! Sponsorami tej budowli były największe firmy, banki oraz rząd Wielkiej Brytanii. Ciekawe czy kiedyś muzeum w Krakowie doczeka się tak wspaniałego miejsca na swoje eksponaty. Treścią ekspozycji są samoloty i pojazdy z okresu zimnej wojny. Tu można zajrzeć do ogromnego „brzucha” Victora. Doskonale eksponowany jest BAC Lightning, który wzlatuje pionowo w górę. Robi to ogromne wrażenie!  Zobaczyć również można znane nam samoloty a mianowicie Mig 21 oraz nasz Mig 15. Myślę, że pisanie o tych cudach mogłoby nam zająć parę dobrych stron, dlatego polecam zdjęcia mojego autorstwa.

W ostatnią hali są prezentowane samoloty transportowe, łącznikowe spora ilość silników oraz bomby V-1 i V-2.

To, co również zwróciło moją wagę to ławeczki. Bardzo niezwykłe w swoim wyrazie. A mianowicie na każdej ławeczce jest pamiątkowa tabliczka poświęcona osobie związanej z lotnictwem angielski. W ten bardzo osobisty sposób pielęgnuje się pamięć o bohaterach tego kraju. Moim zdaniem jest to przykład godny naśladowania.

Na koniec parę ważnych informacji dla chcących odwiedzić to wspaniałe miejsce:

  • GODZINY OTWARCIA 10-17, W CZASIE ŚWIĄT MUZEUM NIE CZYNNE.
  • KAWA KANAPKA – JAKIEŚ 4 £
  • SKLEP W MUZEUM – KSIĄŻKI, MODELE. „GADŻETY”, MONOGRAFIE – WOLĘ ZAPOMNIEĆ
  • PARKING, WEJŚCIE, FOTOGRAFOWANIE, TOALETA – FREE!
  • Więcej na stronie muzeum:  http://www.rafmuseum.org.uk/

GORĄCO POLECAM !

Arek – IPMS Świdnica

IPMS Świdnica IPMS Świdnica
R A F Museum Awarded 10/10 for Value IPMS Świdnica
IPMS Świdnica IPMS Świdnica
IPMS Świdnica IPMS Świdnica