Relacje 2008

NOVOPACKY SUTRAK 2008

By 4 października 2019 14 listopada, 2019 No Comments

NOVOPACKY SUTRAK 2008

PostHeaderIcon NOVOPACKY SUTRAK 2008

IPMS

W dniach 15.05-17.05.2008 trzech modelarzy z naszego klubu “IPMS Świdnica” (Z.T. Kędzierski, M. Koba i K.Bytniewski) gościło u sąsiadów zza południowej miedzy.

Pojechaliśmy do Novej Paki w Czechach ok.100 km od Świdnicy, na zaproszenie tamtejszego klubu modelarskiego “Model Club Nova Paka”.
Na zaproszenie kolegów z Czech, przybyli tam także zaprzyjaźnieni modelarze z Belgii – klub AMIS .Jak się później okazało są oni od kilku lat, stałymi bywalcami organizowanego konkursu modelarskiego “Novopacky Sutrak”.

 

IPMS

Następnego dnia czekała na nas miła niespodzianka – Czesi zorganizowali nam i kolegom z Belgii wyjazd do Pragi.

Oczywiście pierwsze co należało zwiedzić to Muzeum Lotnictwa na Kbely.

Spędziliśmy tam kilka godzin, oglądając ciekawe, niekiedy unikatowe eksponaty lotnicze. Poszły w ruch aparaty fotograficzne, oczywiście bez dotknięcia, zaglądnięcia w każdy luk, szczelinę nie mogło się obejść!

Te “bliskie spotkania trzeciego stopnia” z lotniczą techniką niekiedy kończyły się naganą ustną lub tylko wzrokową ze strony pracowników muzeum.

IPMS

Nasyciliśmy wzrok i zapełniliśmy  karty pamięci w naszych aparatach niezłą foto-dokumentacją.

Oczywiście będąc w Pradze koniecznie trzeba zwiedzić również Hradczany i przejść przez most Karola – I tak się stało tym razem – ale, tak naprawdę, wszyscy oczekiwali tego “co tygrysy lubią najbardziej”… – wizyty w sklepach modelarskich, wspaniale zaopatrzonych!
Odwiedziliśmy kilka z nich, między innymi  BILEK i MPM (polecam wszystkim !!!)

IPMS

Po udanych zakupach modelarskich, szczęśliwi i zauroczeni Pragą wróciliśmy do Nowej Paki, gdzie jeszcze długo biesiadowaliśmy w międzynarodowym gronie, racząc się specjałami kuchni czeskiej, jak i wspaniałym “złotym napojem”.

 

17.05.08 był dniem rozpoczęcia Model Kit Show “Novopacky Sutrak”. Od samego rana były przyjmowane modele konkursowe. My przystąpiliśmy do wypełnienia kart zgłoszeniowych modeli które przywieźliśmy jako IPMS Świdnica, a także przywiezionych w imieniu MDK Świdnica i Szkoły Podstawowej Nr. 4 ze Świdnicy. Łącznie w szranki konkursu stanęło kilkanaście modeli ze Świdnicy.

Na holu głównym, gdzie wystawiane były modele lotnicze, przygotowaliśmy stolik z prezentacją naszego klubu. Podobnie uczynili koledzy z Belgii i gospodarze imprezy.

Jadąc do Novej Paki przygotowani byliśmy na lokalny, niewielki konkurs modelarski. Jakież było nasze zdziwienie, gdy się okazało że zgłoszonych modeli jest ok. 1000 (!) w 46 kategoriach z całego terenu Czech (tych oczywiście było najwięcej), z Belgii i nasza reprezentacja ze Świdnicy.

Poziom wystawianych modeli, dioram, figurek itp., był bardzo dobry z wieloma replikami godnymi uwagi, a także tych na najwyższym poziomie

IPMS Świdnica reprezentowali:

  • Stanisław Sawicki – KW 1 1/35,
  • Marcin Matejko – PZL 62 1/72
  • Arek Walerowicz – F-8E Crusader i Halberstadt CL.IV  1/72
  • Jacek Miśkiewicz – VW 87 1/35
  • Łukasz Zatorski – “ARDENY’44” diorama 1/35

IPMSIPMSNa zakończenie imprezy IPMS Świdnica otrzymał honorowy dyplom za uczestnictwo oraz nagrodę “Novopacky Sutrak 2008” oraz III miejsce przyznane naszemu koledze Arkowi Walerowiczowi za model F-8E CRUSADER w skali 1/72.

 

 

IPMS
Bardzo miłym akcentem (czym zaskoczyliśmy gospodarzy) było przyznanie przez IPMS Świdnica dyplomu i nagrody za najlepszy model samolotu z okresu I wojny światowej. Otrzymał ją czeski modelarz za piękny model ALBATROSA (1/48) w barwach lotnictwa niemieckiego.

IPMSWięcej informacji i galerie zdjęć z Czeskiego Model Kit Show można znaleźć na stronie internetowej: http://www.kpmnp.wz.cz/cs/sutrak.htm Chcieliśmy podziękować naszym kolegom z Czech za wspaniałe przyjęcie nas, jak i za wrażenia estetyczno – modelarskie.

Do zobaczenia w Świdnicy!
Krzysztof “Kysy” Bytniewski