Relacje 2008

MISTRZOSTWA REPUBLIKI CZESKIEJ W MODELARSTWIE PLASTIKOWYM E-DAY – PRAGA 2008

By 4 października 2019 14 listopada, 2019 No Comments

MISTRZOSTWA REPUBLIKI CZESKIEJ W MODELARSTWIE PLASTIKOWYM E-DAY – PRAGA 2008

MISTRZOSTWA REPUBLIKI CZESKIEJ W MODELARSTWIE PLASTIKOWYM E-DAY

PRAGA 20-21.09.2008

IPMS Świdnica

W dniach 20-21 września w Pradze odbyły się mistrzostwa Czech w modelarstwie plastikowym. Jest to jedna z większych imprez tego rodzaju w Europie. Odbywa się jak zwykle pod patronatem Aeroklubu Czeskiego i firmy Eduard-producenta modeli plastikowych i akcesoriów modelarskich. Miejscem imprezy była jak i w latach poprzednich galeria handlowa Butowice, która oprócz wielu sklepików i restauracji, dała miejsce modelarzom wystawcą.  W tegorocznej edycja mistrzostw wzięło udział wielu modelarzy z Europy m.in. Słowacji, Węgier, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, Portugalii no i oczywiście z Polski. Nasz kraj, reprezentowało wielu znakomitych modelarzy budząc respekt wśród konkurencji. Swoje osiągnięcia, po raz pierwszy za granicą, reprezentował również nasz klub w swoim najmocniejszym składzie: Zbyszek, Stachu, Mariusz, Krzysiek, Marcin no i Gruby Arek.

IPMS Świdnica

Nasze klubowe stoisko

Modeli było całe mrowie. Dzieliły się na wspaniałe, bardzo dobre, dobre i mojego Fawn’a, który to z powodu ogromnego “babola” przypominał bardziej wąsy Marszałka niż rasowego dwupłata. Ale już nad tum pracuje grono fachowców, aby stan rzeczy uległ zmianie.

IPMS Świdnica

Imprezka bardzo się nam podobała. Wszystko: Praga, nasz hotel, BEST Cola (mniam!!). Impreza bardziej przypominała wspaniały festyn modelarski a nie zajadłą rywalizację. Ogromna  ilość wystawców, producentów i wreszcie klubów jednoznacznie pokazuje, że nasze szlachetne hobby ma się dobrze i wcale nie zamierza chować się w cień. WIELKI basen wypełniony wodą był miejscem pokazów bitew morskich a także ataków torpedowych. Widowisko pierwsza klasa!

IPMS Świdnica
Zwiedzanie praskiej starówki

IPMS Świdnica
Klubowa integracja z Best Colą

Wielki szacunek dla nich. Oprócz modeli pływających można było spojrzeć na parking pełen samochodów ciężarowych, które raz po raz jechały w długim konwój wokół całej wystawy. Modele RC, bo o nich mowa, stają się coraz bardziej popularne nie tylko u naszych czeskich modelarzy.

IPMS Świdnica IPMS Świdnica

IPMS Świdnica

IPMS Świdnica

IPMS Świdnica

IPMS Świdnica

IPMS Świdnica

IPMS Świdnica

Naszego Stasia też urzekła ta forma modelarstwa i czym prędzej nabył sobie za  parę “setek”, model śmigłowca! Latał przepięknie nad naszym klubowym stoiskiem zachęcając widzów do wizyty. Gości odwiedziło nas wielu oglądając nasze modele oraz trofea, ale szczególnym zainteresowaniem cieszyła się nasza kronika pamiątkowa. W tej oto kronice na czarno-białych zdjęciach z czasów “demoludów” odnaleźli się nawet, co niektórzy koledzy z Czech, co wzbudziło wielkie zaskoczenie i szczery uśmiech. Młodszą część gości niewątpliwie przyciągały do naszego stoiska słodkie Michałki oraz foldery o Świdnicy przeplatane z magazynami o tematyce wojskowej wręczane przez nasze miłe panie.  Nasze skromne stoisko odwiedzili również  przyjaciele z IPMS SILESIA. Wspólnie zadecydowaliśmy o pokazaniu się za rok, jako IPMS POLSKA, co na pewno wzmocni wizerunek polskiego modelarstwa.

IPMS Świdnica IPMS Świdnica

Organizatorzy stanęli na wysokości zadania serwując na m wycieczkę do praskiego muzeum lotnictwa Kbely. Co tam za piękności można było zobaczyć – OJEJ! Co jeden to piękniejszy, Zazdrość bierze , że nasi sąsiedzi tak wspaniale potrafią przekazać “kawał” lotniczej historii (więcej informacji w artykule o wycieczce do muzeum Kbely) .

IPMS Świdnica

Dla naszego klubu ogromnym sukcesem było same wystawienie na konkursowych stołach naszych skromnych modeli . A ze zdobycznych trofeów, brązowy medal przypadł naszemu Marcinowi za jego Williamsa Racera, choć wydaje się nam ( i nie tylko nam), że zasługiwał na więcej.

Pozdrawiamy wszystkich nowo poznanych kolegów modelarzy (głownie Tomka z Łodzi) oraz naszych przyjaciół z Górnego Śląska i mamy Nadzię znów się spotkać z okazji kolejnej modelarskiej uczty.

IPMS Świdnica

 

IPMS Świdnica IPMS Świdnica

IPMS Świdnica

IPMS Świdnica

IPMS Świdnica

Nasze klubowe modele wystawione w konkursie:  Me 410 Mariusza Koby, Abrams Rajmunda Andrzejczaka, Lublin RXIII Staszka Sawickiego “ponadczasowa” Aircobra Tomka Kędzierskiego i mój Kogucik.

Ale nie ma co gadać , czas dalej piłować, szlifować i takie tam, aby było tylko lepiej.

Z modelarskim pozdrowieniem

Arek – IPMS Świdnica

p.s.

Mam ogromny zaszczyt poinformować, że nasza Oliwia PAPIEŻ MDK Świdnica w tegorocznych mistrzostwach zdobyła SREBRNY MEDAL ZOSTAJĄC TYM SAMYCH WICEMISTRZYNIĄ CZECH !!!!

WIELKIE GRATULACJE DLA OLIWKI OD IPMS Świdnica!!!

Więcej zdjęć z konkursu można oglądać:

Serdeczne podziękowania dla pani Iwony Radziwiłko  (informacja turystyczna Świdnica) za udostępnienie materiałów reklamowych o Świdnicy oraz dla pani Marzeny Kwiecień (agencja lotnicza Altair) za udostępnienie magazynów lotniczych i wojskowych.

IPMS Świdnica

O… świdniczanie w miniaturze też byli 🙂