MOSON 2019

mapa

2278 prac 783 modelarzy z 40 krajów świata – to bilans już 23. edycji festiwalu modelarzy redukcyjnych z całego globu, którzy przybyli na Węgry, na Moson Model Show 2019  w dniach 27-28 kwietnia 2019. W śród nich nie zabrakło i nas, przedstawicieli IPMS Świdnica. Konkurs i wystawa modelarska organizowana jest już od wielu lat przez Klub i Stowarzyszenie Modelarskie w Mosonmagyaróvár .Jest to jedno z głównych, takich wydarzeń w Europie. Cieszy się dużym zainteresowaniem, co widać po liczbie wystawionych modeli i nieprzerwanej rzeszy oglądających. W przygotowaniu konkursu bierze udział wiele węgierskich klubów i stowarzyszeń, a ocenę prac dokonują międzynarodowo uznani sędziowie. Wystawa jest atrakcją nie tylko dla modelarzy, ale również dla zwiedzających z okolicznych miejscowości i rodzin przybyłych tu modelarzy, dla których jest organizowanych mnóstwo imprez towarzyszących. Jedną z nich był Workshop 2019 w której uwcześniliśmy. Prelegent Tomek Rojek(Sci-Fi) z Gdyni w profesjonalny sposób  pokazywał i objaśniał , jak należy budować dioramy.

u-boot

Na wystawie można było zobaczyć wiele znamienitych prac, za najlepszego modelarza węgierskie jury w 2019 uznało Chińczyka Bayin Wu, za nadzwyczaj pomysłowe dioramy (kompozycje modeli z otoczeniem w skali) morską – Das Boot i lądową – Fighter Ace. Bayin

Ela&Jarek

Na Moson Model Show potykają się  modelarze z północy i południa, ze wschodu i zachodu Europy, a także  z odległych krajów. Nie tylko po to, aby obejrzeć modele, skonfrontować swoje prace, ale też po to, by w miłej atmosferze spotkać się z przyjaciółmi na starówce w jednej z wielu uroczych mosonmagyarovskij knajpek, by degustować lokalne piwo i pyszne jedzenie. W wolnych chwilach, o które trudno, podziwiać można także piękną architektrę miasteczka.

Na ręce gospodarza- Andrasa Egesi oraz jego córki Lidi Egesi,( absolwentki polonistyki, mieszkającej obecnie w Krakowie, jednej z animatorów i opiekunów grup polskich) składamy podziękowania za super imprezę.

Do zobaczenia za rok. 

Ela i Jarek Klimkowscy

Leave a Reply