35 LAT ŚWIDNICKIEGO KLUBU MODELARSTWA REDUKCYJNEGO

  • Dear Polish friends,

In the name from my best friend Peter I send to our polish members of IPMS Swidnica all best wishes to 35. anniversary.

I am proud of our friendship and look forward to the next few years with all our friends in Poland.

I’m so sorry, but I’m good hope we will see us in Waßmannsdorf and Swidnica in next time and also too we  look forward with you to the next few years

Burkhard Otto

Card member IPMS Swidnica No. 1012

 

  •    Panowie, aż nie chce się wierzyć, że to już 35 lat ! Nie tak dawno biegaliśmy z zestawami PZL 37 Łoś rodzimej produkcji, gdy jedynym źródłem wiedzy o lotnictwie i modelarstwie była Skrzydlata Polska !

Nie było Internetu, Fecebook’a ani zestawów blach do wszystkich modeli świata ! To już kawał czasu, wydarzyło się bardzo wiele na świecie ale też i w naszym życiu. Cieszy jednak, że pasja do modelarstwa i znakomita atmosfera, które to zawsze były naszym znakiem firmowym – pozostały.

Wszystkiego najlepszego dla całego naszego Zespołu, dalszych sukcesów w modelarstwie, znakomitej zabawy i aby udało się inspirować kolejne pokolenia do tej wspaniałej pasji.

Nie mogę z wami świętować ale pozdrawiam ze Szczecina i jestem sercem z wami. Najlepszego !

dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej,

gen. dyw. Rajmund T. ANDRZEJCZAK

Card member IPMS Swidnica No. 2001


  Takie życzenia dostaliśmy od naszych Kolegów klubowych, którzy nie mogli dotrzeć na nasze jubileuszowe spotkanie bowiem w dniu 16 marca IPMS Świdnica-Świdnickie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych im.PFT świętowało 35 lat swojej działalności.

Początki tego „klubu” modelarskiego giną w mrokach drugiej połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to garstka kolegów o wspólnej pasji zaczęła spotykać się w modelarni na ul. Of. Oświęcimskich prowadzonej przez Spółdzielnie Mieszkaniową.

W przestrzeni publicznej miasta Świdnicy, modelarze plastikowi jak się ich wtedy nazywało, zaistnieli w grudniu 1978 roku organizując w Ratuszowej Sali Rajców wystawę modeli samolotów z okazji „75-tej rocznicy pierwszego lotu silnikowego” (bracia Wright 14 grudnia 1903 roku wykonali pierwszy kontrolowany lot samolotem napędzanym silnikiem tłokowym i pokonali w locie odległość 279 metrów).  Na wystawie pokazano około 100 modeli samolotów z różnych okresów począwszy od Flyer’a Braci Wright do najbardziej wtedy nowoczesnego MiG-a 25, konstrukcji radzieckiej.


W czwartym miesiącu „stanu wojennego” 15 marca 1982 roku w Baszcie (Klub NOT) na pierwszym założycielskim spotkaniu grupy entuzjastów powołano do życia Świdnicki Klub Modelarstwa Redukcyjnego im. PFT (Polski Zespół Myśliwski (ang. Polish Fighting Team, PFT) – polska jednostka, znana też jako „Cyrk Skalskiego” (od nazwiska dowódcy), która brała udział w walkach w kampanii w Północnej Afryce w 1943 podczas drugiej wojny światowej).

W początkowym okresie „Klub” borykał się z problemami przynależności, z LOK jakoś nie było po drodze, więc po pewnym czasie przygarnął ich Aeroklub, zostali sekcją modelarską APRL. W tym czasie klub nawiązuje ścisłą współpracę z klubami ówczesnych państw ościennych. W maju 1983 roku z niemieckim klubem modelarskim im.Hans Grade z Berlina, w listopadzie 1984 Czeskim Klubem Modelarstwa Plastikowego (KPM) w Českiej Třebovej a we wrześniu 1985 roku z Czeskim Klubem Modelarstwa Plastikowego (KPM) w Broumovie – kontakty te utrzymywane są do dziś. W latach osiemdziesiątych APRL powierza klubowi organizację, dwukrotnie półfinałów Mistrzostw Polski w Modelarstwie Lotniczym (1985 i 1987) i Mistrzostw Polski w roku 1986.  W latach 90-tych ze względów organizacyjnych (brak stałej siedziby) klub przechodzi różne koleje zaliczając bardziej i mniej widoczną działalność. Jednak w tym czasie na najprzeróżniejszych imprezach modelarskich w kraju jak i na zagranicznych jego członkowie występują ciągle jako ŚKMR im.PFT ze Świdnicy.

Od 1990 roku do 2007 członkowie klubu współuczestniczą z Aeroklubem Ziemi Wałbrzyskiej w organizacji tzw. Krajowego Konkursu Modelarskiego będącego kontynuacją Mistrzostw Polski odbywającego się w Zamku Książ,.  24 listopada 2007 roku w kawiarni Klubu Bolko garstka wiernych członków ŚKMR spotyka się i postanawia reaktywować działalność klubu, jednym z zamysłow jest wejście w struktury światowego IPMS (International Plastic Modellers’ Socjety). Efektem tego spotkania jest powołanie do życia IPMS Świdnica-Świdnickiego Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych im.PFT. W roku 2008 jubileuszowy 25-ty Krajowy Konkurs Modeli Redukcyjnych przygarnia wspierając organizacyjnie Szczawno Zdrój.

Po trzech latach w 2011 roku IPMS Świdnica przejmuje od Aeroklubu Wałbrzyskiego całkowicie organizację tego konkursu, przenosi go do Świdnicy (konkurs wraca do macierzy czyli do „Baszty”). Odbywać się on teraz ma zawsze w pierwszy weekend września. Do dość spektakularnych osiągnięć IPMS Świdnica jest dwukrotna (2010 i 2013 roku) organizacja wyjazdu polskich (czterdziestu kilku modelarzy zaproszonych z całego kraju na pokładzie autobusu) modelarzy redukcyjnych na Scale ModelWorld (tzw.Mistrzostwa Świata) do Mekki IPMS czyli do Telford w Wielkiej Brytani. Tu bowiem narodziła się w 1963 roku czyli 54 lata temu idea światowego IPMS. W Telford IPMS Świdnica jest fundatorem dwóch nagród. To od dziesięciu lat przyznawana nagroda (tzw.duży Richthofen) za najlepszy model samolotu z 1-szej Wojny Światowej i druga nagroda od 2010 roku to trofeum propagujące polskie barwy lotnicze za „Najlepszy Model Samolotu w Polskich Barwach od 1918 roku do współczesnych”.

Stowarzyszenie bywa regularnie na wielu imprezach modelarskich organizowanych w kraju oraz za granicami. Regularnie jesteśmy na imprezach organizowanych przez zaprzyjaźnione kluby w Berlinie, Broumowie, Nowej Pace, Mosonmagyarovar jak również w Bytomiu, Inowrocławiu, Krakowie, Łasku, Stalowej Woli, Szczecinie, Warszawie, Bogatyni i we Wrocławiu. Przecieramy nowe szlaki na imprezy w Amneville-Francja, Eindhoven-Holandia czy w najbliższym czasie do Ferrary we Włoszech. Na wszystkich tych imprezach Stowarzyszenie występuje pod stylizowanym znaczkiem PFT i w barwach Świdnicy propagując miasto.

W dniu 16 marca w sali „Red Baron” hotelu Red Baron spotkali się nie tylko świdnicy modelarze redukcyjni ale również ich koledzy z Broumova i Nowej Paki, nie dojechali z powodu złego stany zdrowia jednego z nich koledzy z Berlina, notabene dawniej „Hans Grade z Berlina dziś członkowie IPMS Świdnica, bo jakoś bardziej im po drodze z nami niż z IPMS Deutschland.

W między czasie dotarły życzenia od przyjaciół z A.M.I.S Belgium i byłego Wrocławskiego Klubu Modelarstwa Redukcyjnego „Światowid”. Zapraszamy do FOTORELACJI z tej uroczystości.

Tomasz Z. Kędzierski

Leave a Reply